EN DEĞERLİ EĞİTİM STEM KARİYER ALANI: AKTÜERYA

STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) alanında eğitim görenlerin daha kazançlı mesleklere sahip olduklarını belki biliyorsunuz. Ama hangi alanların zirveye oynadığını biliyor musunuz? Araştırmalara göre zirvedeki alan AKTÜERYA.

Bankrate tarafından Amerika’da yapılan son araştırmaya göre Aktüerya eğitimi alanların yıllık geliri ortalama 108,659 dolar ve işsizlik oranı sadece %2,3.
Aktüerler ne yapar?

Matematik temelli bir alan olan Aktüerya istatistik, ekonomi, finans disiplinlerini de içerir. Aktüerler özelleşmiş matematik bilgisi, analitik ve iletişim becerileri, bilgisayar teknik bilgisi üzerinde eğitilirler. İnsanların yaşadıkları öngörülemeyen durum ve risklerin (hastalık, ölüm, doğal afet vs.) finansal durumlarına etkisi ile ilgilenirler. Sigorta ve danışmanlık şirketlerinde çalışabilirler.

Eğer matematiğe ilginiz varsa aktüerya matematik eğitiminin kazançlı bir kullanımını sunuyor.

Bankrate araştırmasında aktüeryadan sonra göre en değerli alanlar Zooloji, Nükleer Mühendislik, Sağlık ve Medikal Hazırlık Programları ve Uygulamalı Matematik. İlk 5’te yer alan bu alanların yıllık gelirleri 130 bin dolar ile 105 bin dolar arasında değişiyor. İşsizlik oranları ise %2.3 ile %1.4 arasında.

Araştırmaya göre en az değerli alanlar ise Görsel Sanatlar ve Sahne Sanatları, Kozmetoloji ve Yemek Pişirme Sanatı, Klinik Psikoloji, Komposizyon ve Konuşma, Muhtelif Güzel Sanatlar. Bu alanların yıllık geliri ortalama 40 bin dolar. İşsizlik oranı ise 9.1 e kadar çıkıyor.

Gelecekleri için çocukları STEM eğitimine yönlendirmek için bu sayılar da destekleyici gibi görünüyor. Ne dersiniz?

Araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgi için: https://www.bankrate.com/career/most-valuable-college-majors/